Montáž, servis a přestavba auta na plyn
All4car

Přestavba auta na LNG

Vše o technologii LNG

 

 

Zkapalněný zemní plyn LNG se vyrábí ze zemního plynu v procesu zkapalňování, během něhož je plyn extrémně podchlazený. Díky tomu, že má kapalné skupenství, je jeho přeprava mezi čerpacími stanicemi jednodušší (nemusí se přepravovat potrubím). Výhodou kapalného skupenství je i to, že v praxi tankujete objemově méně plynu v kapalné formě. Čili po změně z kapalného skupenství na plynné máte podstatně více paliva, a to až 3,5 násobek. Zároveň máte delší dojezd - hlavně ve srovnání s CNG.

 

 

LNG je ještě neznámé, v praxi však funguje

Na Slovensku je technologie LNG velmi málo preferována a málo se o ní i píše. Vždyť si zkuste zadat slova "technologie LNG" do Google. Důvodem je to, že máme jen 1 čerpací stanici na LNG v Senci, i to jen pro testovací účely. Ve světě jezdí nejvíce aut na LNG v Americe, ale protože je tento plyn ekonomický a ekologický, očekává se vzrůst jeho popularity i v Evropě. Na LNG jezdí převážně autobusy, dodávky a menší nákladní auta. LNG se uchytilo i u chladírenských vozidel, kde slouží nejen jako palivo, ale i jako dodavatel chladu.  Špičková firma Prins už má pro LNG také vyrobenou a v praxi odzkoušenou technologii.

 

 

 

Výhodou LNG je nulová silniční daň a delší dojezd oproti CNG.

NG nádrž je menší než nádrž pro CNG, která může často v menším autě zabrat většinu zavazadlového prostoru.  Nádrž LNG je podstatně lehčí než nádrž CNG.  LNG je tedy palivo vlastnostmi konkurující hlavně CNG. Nabízí delší dojezd než CNG, palivo je složením čistší, ale nevýhodou jsou právě tankovací stanice a také poměrně vysoké ceny nádrže na LNG.

 

 

 

LNG se proto vyplatí hlavně pro nákladní vozidla a autobusy.

 

Velké dopravní společnosti mají své vlastní mobilní tankovací jednotky, takže pro ně není problém jezdit na LNG. Také návratnost v případě nákladních vozidel a autobusů je rychlejší, protože tato vozidla jezdí skutečně často a hodně.

 

Má tento plyn nějakou nevýhodu?

Momentálně je jí malá dostupnost čerpacích stanic a složitější technologie výroby. LNG se musí speciálně uskladňovat (speciální nádrže, velmi nízká teplota) a při delší odstávce vozidla musí být zajištěno odpařování paliva z důvodu jeho ohřívání se. Další nevýhodou je již námi zmíněná vysoká cena nádrží na LNG.

 

 

 

LNG montujeme i v All4car.

 

U nás v All4car se musíme a chceme předem připravovat na všechny pokrokové technologie, které vzrostou na popularitě. Máme v nabídce a jsme schopni montovat i LNG zařízení. Poskytujeme na ně záruční a pozáruční servis a zároveň umíme v případě potřeby demontovat nefunkční zařízení. Poradíme vám, zda je právě pro vás LNG výhodné, případně vás budeme informovat o tom, jak technologie na Slovensku postupuje. Sledujte náš web, s námi můžete být mezi prvními motoristy přecházejícími na LNG!

 

 

Komu LNG doporučujeme?

Momentálně, kvůli dostupnosti čerpacích stanic, je tato technologie ekonomicky výhodná pouze pro velké nákladní nebo dopravní společnosti.

 

 

Kolik mně bude stát přestavba na LPG?
Pošlete nám parametry auta a my vám vypočítáme cenu.
Novinky emailom

Chcete dostávat aktuální informace o plynu do auta?